Ze zákulisí prvního roku

Myšlenka mít vlastní webovské stránky naší farnosti vyplynula logicky ze stále většího zapojování výpočetní techniky a nových technologií do každodenního života nás všech. Když se Láďa Leška nabídl, že by do toho měl chuť a mohl by uplatnit své zkušenosti, bylo rozhodnuto. Přejít od myšlenky k činům ale nebylo zdaleka jednoduché.

Obsah webu byl nasnadě, horší to už bylo se získáváním podkladů. Dodnes se nám nepodařilo navázat úspěšnou spolupráci se všemi, kteří něco ve farnosti "podnikají" a mohli by přispět zajímavými informace. Že přesvědčování o smyslu našeho počínání bude běh na delší trať, mi bylo jasné od počátku. Důležité je začít s nejdůležitějším obsahem a pak dále stránky rozšiřovat a doplňovat, taková byla moje vize.

Vrhli jsme se tedy s Láďou do tvůrčí činnosti - navržení prezentace a její praktické realizace. Technické zázemí (prostor na serveru, zřízení e-mailu apod.) nám zdarma zajistit můj bratr Lukáš prostřednictvím své firmy LANTANET s.r.o. Na podzimním společenském večeru 4. října 2000 jsme naše dílo (spíše jeho prototyp) představili ve farnosti. Ohlasy byly kladné, stránky vyvolaly dlouhotrvající diskusi a zájem o podrobnější výklad. Rozjezd se podařil.

Počáteční nadšení ale časem poněkud opadlo, přibyly opět starosti a nedařilo se dokončit některé plánované záměry. Mrzelo mě především nedotažení navržených navigačních záhlaví stránek i problémy se zobrazováním. Přece jen jsme se ale nechtěli vzdát, a tak jsme na jaře pozměnili tým tvůrců (místo Ládi se do technických záležitostí pustil Pavel Moc, pomohl i Tomáš Přibyl a Lukáš Bajer) a podrobněji jsme se zamýšleli nad základními funkcemi webu, potřebami, našimi možnostmi ... Rozhodli jsme se stránky přebudovat, obsahově doplnit a vylepšit hlavně graficky. Částečně jsme si nové prvky vyzkoušeli ještě na starých stránkách, hlavní práce se však odehrávaly během léta off-line.

Zdolávání překážek i lepší vzájemná spolupráce nás povzbudily k dalším etapám prací. Rodí se nové plány jak a k čemu stránky využít. Přebudování webu bylo jen prvním krokem na cestě. Nyní budeme pokračovat v doplňování dalších stránek, obrázků, získávání nových informací. Rádi bychom také chtěli navázat "internetovské kontakty" s okolními farnostmi a jinými lokálními spřízněnci. K tomu všemu potřebujeme i vaši spolupráci, pomoc, radu. Jsme schopni dodané materiály - fotky, obrázky, texty (ať v elektronické nebo papírové podobě), popř. i hudbu - zpracovat a na web "vyvěsit". Mnohé se ale nachází mezi vámi a my k těmto materiálům nemáme přístup. Možná máte dobré návrhy, podněty a nápady, jak stránky zvýraznit, vylepšit a jak je lépe zprostředkovat lidem. Napište nám, zanechte zprávu v knihovně nebo nebo ještě lépe - podiskutujte s námi osobně. Uvítáme i další, kteří by se chtěli na tvorbě našich stránek přímo podílet a vzít si na starost kupř. nějakou sekci či její rubriku. Vaším příspěvkem může však být i "drobnost" - získání dalších návštěvníků a pravidelných čtenářů. Dnes máme možná mnozí přístup k Internetu omezený nebo žádný, připravujme se ale už nyní na to, že zítra tomu bude jinak.

Díky za přízeň, těším se příště na shledanou! Hezký den přeje

Helena Bajerová