Sloupek s radním

Jeden den, jedna noc

Mezi největší škody, které způsobila padesátiletá totalita, patří škody v oblasti duchovní. Málo kdo z nás si například uvědomí, jak ochuzeno bylo naše povědomí o české literatuře. Básník či spisovatel, který alespoň v mládí nepodlehl iluzi komunismu, se v čítankách neobjevil. Jména jako Durych, Čep, Zahradníček a další, měla upadnout v zapomenutí. Totéž platí i pro dílo Bohuslava Reynka.

Změnu bohužel nepřineslo ani posledních 10 let. Děti se učí literaturu v podstatě z týchž učebnic jako tomu bylo dříve, v rozhlase, v televizi i časopisech jsou až na výjimky prezentovány tytéž osoby jako dřív.

O to záslužnější je poslední inscenace divadla Miriam "Jeden den, jedna noc" s podtitulkem Reynkové v Petrkově. Diváci tak mají možnost seznámit se nejen s dílem, ale i životem tohoto významného básníka, překladatele, ale i grafika. Samotný děj hry je rozhovorem dvou synů Bohuslava Reynka Daniela a Jiřího v podání Jana Nepomuka Klenera a Karla Hlušičky. Ti vzpomínají na své rodiče, svého dědečka, domácí zvířata, ale i zahradu, stromy a květiny.

Protože Bohuslav Reynek prožil většinu svého života v Petrkově, Petrkova se týká i většina vzpomínek. Na druhé straně nebylo možno přehlédnout ani dobu, kdy Bohuslav Reynek žil ve Francii. Ostatně i jeho žena, která byla úspěšná básnířka a překladatelka, pocházela z Francie.

Jednotlivé scény jsou propojeny Reynkovými básněmi v podání Ester Janečkové a Lucie Trmíkové a skladbami na violoncello Libora Maška.

O uvedení díla se samozřejmě zasloužil i režisér Jan Nebeský, Martin Dohnal hudbou, Kateřina Šablíková dramaturgií a Marta Kaplerová scénografickou spoluprácí. Většinu jmen návštěvníci divadla Miriam znají, vědí, že jsou zárukou kvalitní inscenace. Pro mnohé však bylo překvapením vystoupení Jana Nepomuka Klenera. Nejedná se totiž o nikoho jiného, než správce strašnické farnosti Otce Mariana Klenera OSP.

Uvedení hry podpořila finančně i městská část Praha 10, takže poděkování náleží i zastupitelům, kteří pro poskytnutí příspěvku hlasovali.

Autor: JUDr. PhDr. Oldřich Choděra, KDU-ČSL
noviny Praha 10