Křesťan a volby - reakce na článek

Vážená redakce „Vzkříšení“,

se zájmem jsem si přečetla farní zpravodaj č. 70 a zvlášť mne zaujal článek předsedy KDU ČSL Praha 10 pana Karla Duchka. Se vším, čím na nás apeluje, lze souhlasit. Ale je dnes tak závažná doba a blíží se tak důležité volby, že volit stranu, která prosazuje hodnoty nám křesťanům vlastní je jen povrchním činem. O tom, jak se k daňovým poplatníkům budou chovat zvolení zástupci stran už dnes nerozhoduje jen konkrétní strana a vláda, ale hlavně lidé, které zvolíme. Proto je musíme dobře znát, zvlášť na komunální úrovni to je možné. A protože půjde poprvé volit hodně mladých lidí, je nutné jim vysvětlit, že nestačí znát jméno kandidáta (o kterém většinou takřka nic neví) a případné jeho vize a sliby. Potřebují znát, zda se vůbec o přání svých voličů zajímá! Volební programy jsou většinou obecná přání, ale každý z voličů se na důležitost problémů a rychlost jejich řešení dívá z jiného úhlu. Možný průzkum formou dotazníku při volební kampani by snad nebyl tak finančně náročný a každý volič by určitě ocenil, kdyby se kandidát zajímal přímo o mne, o člověka, který v jeho volebním obvodu žije a mnohdy i pracuje. Stejně tak kandidáti by měli odpovídat na mnoho otázek, které jsou velice důležité a ukazují všem, o koho vlastně jde. Co je to za člověka, jak se celoživotně zajímá o druhé, co bez nároku na honorář či uznání udělal pro své spoluobčany? Jsem již skoro v důchodovém věku a voleb i slibů jsem zažila více, než je mi příjemné. Protože se z jednání i křesťansky zaměřených politiků vytratila etika, slušnost a bázeň před Bohem i lidmi, doporučovala bych mladým lidem, než někomu dají svůj hlas, aby sobě i jimi voleným kandidátům položili pár otázek dle svého vědomí a jejich svědomí. Např.:

1. Jaké vlastnosti by měl mít komunální politik?
  2. Co je v současnosti pro Vás nejdůležitější problém k řešení ve Vašem volebním obvodu?
  3. Jaká je Vaše pozitivní či negativní zkušenost s jednáním politiků v uplynulém volebním období?
  4. Co předpokládáte, že se zlepší do konce nového volebního období?
  5. Kde by měla změna nastat nejdříve a jaké prostředky budou k naplnění cíle použity?
  6. Které možnosti komunální politiky zůstávají nevyužity?
  7. O co se nejvíce zajímáte ve svém okolí?
  8. Jaká rozhodnutí stávajících politiků Vás znepokojila?
  9. Jste spokojen(a) s životním prostředím, které Vás obklopuje?
  10. Pokud ne, máte řešení a jaké?
  11. Co považujete ve svém okolí za ohrožení života?
  12. Která historická událost ve Vašem regionu Vás zaujala?
  13. Jak vnímáte kulturně historické prostředí svého bydliště?
  14. Jaká je Vaše spokojenost s ekologickými aktivitami v regionu?
  15. Jste ochotni udělat něco pro zlepšení svého okolí v místě bydliště a v zaměstnání?
  16. Co považujete za svůj osobní příspěvek ke zlepšení života své rodiny a spoluobčanů?
  17. Co od Vás očekává Vaše rodina a přátelé?
  18. Který politický program je Vám nejbližší a proč?
  19. Co bylo a je pro Vás nejsilnějším životním impulsem ke vstupu do politiky?
  20. Jaký cit je Vám nejvíce vlastní?
  21. Unesete zodpovědnost za svá rozhodnutí?
  22. Proti jaké skupině spoluobčanů máte výhrady a obtížně s nimi komunikujete?
  23. Jaký nadpis by byl dán k Vašemu životopisu?
  24. Které životní pravidlo je pro Vás nejdůležitější?
  25. Co Vám ztěžuje život a Vaši práci?
  26. Věříte slibům politiků?
  27. Jaké máte největší přání?
  28. Co chcete během svého života předat budoucím generacím?
  29. Jaký je Váš vztah k duchovnímu cítění mnoha Vašich spoluobčanů?
  30. Jaký je Váš životní cíl a vztah k Bohu?

a mnoho dalších otázek...............

Jsem přesvědčena, že péče o věci veřejné se nezlepší, pokud si mnozí z nás neudělají výše popsané „zpovědní zrcadlo“. Uspěchaná doba není omluvou, protože důsledky našich špatných rozhodnutí jsou příliš závažné, proto je nutné se ve svém nitru tiše zastavit a využít vší vzdělanosti a moudrosti, která byla každému z nás dána a konečně ji začít s rozmyslem používat. Sebereflexe – to je vlastnost, která chybí politikům, ale nesmí chybět nám voličům. Jen tak nastane pohyb pozitivním směrem. Dary Ducha svatého nejsou nám dány bez vědomého úsilí každého člověka. Denně prosme o moudrost, jež je schopna skloubit tradicionalismus – tj. touhu po jistotách a pravosti, s progresivismem, jenž preferuje pokrok a vše nové. Tohoto cíle lze však dosáhnout jen s obrovským pochopením a láskou nejen k sobě a své rodině, či přátelům a voličům, ale hlavně k lidem vůbec.

S úctou

MgA. Magdalena Bílková Tůmová