Navštěvujete-li pravidelně některé webové stránky (nemusí to být jen ty farní), mohla by vás zajímat technologie RSS. RSS je XML formát, kterým jsou distribuovány novinky a změny na webových stránkách. Abyste ho mohli využívat, je třeba mít speciální program - čtečku, nebo chytrý internetový prohlížeč.

Nejlépe si to můžeme ukázat na příkladu. Sledujete-li například sekci Novinky na tomto webu a nechcete-li, aby vám nějaká ohláška utekla, musíte stránky pravidelně navštěvovat a prohlížet. Pokud ale využijete technologii RSS, stačí když si adresu tohoto kanálu zadáte do vaší čtečky, která vás pak vždy upozorní na nové ohlášky a zároveň vám je umožní si přečíst.

Touto technologii již dnes disponuje mnoho webových stránek a je tedy o to více užitečnější. Navštěvujete-li totiž například další internetové magazíny apod., stačí si je zadat do své čtečky a pak místo procházení desítek stránek máte přehled o všech novinkách na jednom místě.

Potřebné vybavení

Jak je zmíněno již výše, potřebujete na odebíraní kanálu specializovaný software. Pro základní použití si vystačíte s funkcionalitou většiny dnešních webových prohlížečů, které mají jednoduchou čtečku integrovanou již v sobě. Poněkud komfortnější prohlížení RSS kanálů nabízejí nkěteří poštovní klientí, jako třeba Thunderbird. Pro maximální využití a komfort je ale zatím nejlepší sáhnout po některé specializované čtečce. Nabídka je opravdu široká a proto jsme si dovolili vám pomoci s výběrem.

FeedReader je velmi kvalitní čtečka s mnoha pokročilými funkcemi. Je zdarma ke stažení a to i v českém jazyce. Navzdory svým bohatým funkcím je velmi přehledná a opravdu jednoduchá na použití. Nabízí přehledné uspořádání RSS kanálů, umožňuje nastavit četnost kontrol nového obsahu, disponuje bohatými filtry a několika režimy prohlížení a podporuje dokonce i podcast.

Jak na to

Na těchto stránkách jsou k dispozici následující RSS kanály:

Chcete-li vložit tyto kanály do vaší čtečky, stačí kliknout na jeden z výše zmíněných odkazů, nebo na odkaz RSS kdekoliv na stránce. Následně se vám zobrazí samotný soubor RSS a vy jen zkopírujete adresu z adresního řádku vašeho prohlížeče a vložíte ji do čtečky. Podobně můžete postupovat na jakýchkoliv internetových stránkách, na kterých naleznete nápis RSS.

Některým čtečkám stačí zadat pouze adresu webové stránky a RSS kanály si již najdou samy. Tuto funkci ale musí zároveň podporovat samotný web a ne vždy to tak je (na tomto webu samozřejmě ano).

Pro vaše pohodlí jsme připravili seznam RSS kanálů nejznámějších křesťanských internetových portálů, umístěných do jednoho souboru. Stačí, když si jej uložíte do počítače a ve vaší čtečce zvolíte v nabídce položku import a následně vyberete tento soubor, nebo jen zkopírujete uvedený odkaz a vložíteho do čtečky.