Křížová cesta Pavla Vance ve strašnickém chrámu

Výtvarník Pavel Vanc instaluje křížovou cestu

Prvním kostelem, vybudovaným v České republice v naší novodobé historii, se stal chrám Panny Marie Neposkvrněné v Praze - Strašnicích. Tato zajímavá, netradiční, církevní jehlanovitá stavba architekta Jindřicha Synka, slavnostně vysvěcená v červnu roku 1994, obohatila svou krásou naši městskou část a stala se oblíbeným místem setkávání, centrem duchovního života nejen obyvatel této části Prahy.

Zajímavý interiér chrámu bude o letošních velikonočních svátcích zhodnocen velkým a mimořádným uměleckým počinem - křížovou cestou výtvarníka Pavla Vance, žáka akademického malíře Karla Stádníka.

Jednotlivá zastavení křížové cesty instaluje výtvarník Pavel Vanc do chrámu postupně během letošní postní doby - vždy po několika plastikách, vždy v pátek. Jde o čtrnáct klasických "zastavení", navíc jsou další dvě - úvod souboru plastik tvoří Muž bolesti v Getsemanské zahradě, soubor končí šestnáctou plastikou - Zmrtvýchvstalým Kristem. Úvodní a závěrečná plastika jsou rozměrnější.

P. Marian Klener - první kritik zajímavého díla - je spokojen

Od Pavla Vance jsme se dozvěděli:
Křížová cesta je cestou bolesti. Postavil jsem ji na dialogu dvou osob, příkladně P. Marie a Ježíše, Ježíše a Piláta... Obličeje záměrně nejsou věrné.
Použil jsem na plastiky jako materiál bronzový plech, který jsem patinoval na tmavo a uzavřel lakem, aby plastiky neoxidovaly.

Na bílých stěnách chrámové lodi se výrazná expresivní modelace zvlášť dobře vyjímá.

Autor: MV, foto: Martin Homola
noviny Praha 10