Novinky | O Farnosti | Kalendář | Aktivity | P. Karel | Zpravodaj

Divadlo Miriam hraje ve farní kapli

Místo bohoslužeb, které se dlouhá léta odehrávaly ve farní kapli ve Strašnicích, se nyní konají divadelní představení. Divadlo Miriam uvnitř zakotvilo v září 2000. Do svých aktivit se mu podařilo zapojit i zdejšího faráře otce Mariana. Věřící ale o svůj svatostánek nepřišli. Nový katolický kostel Panny Marie se začal stavět v listopadu 1992, otevřen byl v létě o dva roky později.

"Kapli jsme proměnili ve víceúčelový farní sál, a když za mnou soubor přišel, jestli by u nás nemohl zkoušet a hrát, souhlasil jsem," řekl otec Marian. "Soubor Petrklíč založila skupina divadelníků z Kladna a Prahy roku 1989. Neměli jsme žádnou stálou scénu a putovali po celé republice. Hráli jsme i tady," vysvětlila vedoucí souboru Elena Strupková, jak se dostali do Strašnic.

Než se herci mohli poprvé objevit na pódiu, bylo nutné sál upravit. "Nechali jsme vybudovat jeviště, nakoupili jsme reflektory, zvukovou aparaturu," popsala Strupková s tím, že ostatní se stále dodělává tak říkajíc za pochodu. Pořízení vyšlo asi na sto tisíc korun. Sdružení dostalo grant od desáté městské části i magistrátu.

Podium i pro jiné

Na první pohled není patrné, že prostory sloužily donedávna jako kaple. Dřevěné lavice nahradily dřevěné židle, barevná mozaiková okna zakrývají neprůhledné žaluzie. Sál pojme až sto diváků. Vstupenky za šedesát korun se kupují u stolku hned za skleněnými dveřmi vedoucími do hlediště. V současné době nabízí divadlo Miriam čtyři představení do měsíce. "Na víc nemáme peníze," krčí rameny Strupková. Prkna, co znamenají svět též společnost propůjčuje jiným souborům, kterým chybí střecha nad hlavou. Před publikem tak mohou vystupovat mladí umělci, čerství absolventi divadelní akademie nebo známý loutkář z Českých Budějovic. "Chceme dávat příležitost i jiným. Sami bychom celý rok svým repertoárem stejně nepokryli," vysvětlila Strupková. Jádro divadla Miriam tvoří asi deset umělců. Pro každou inscenaci se přibírají herci odjinud.

O divadle ví málokdo

Finance se nedostávají ani na patřičnou reklamu, takže na představení zavítá pár lidí. Nikoliv kvůli špatnému repertoáru, ale zkrátka proto, že o divadle netuší. "O žádném divadle jsem dlouhou dobu nevěděla. Řekl mi o něm až kolega, který tam byl s dcerou," řekla Právu Jana Schreiberová, která bydlí nedaleko. Pro děti nastudoval soubor pohádku plnou originálních cikánských písniček Kalo a drak. "Rodiče se nemusí bát sem svoje děti posílat. Není to žádná krutá pohádka, je roztomilá romantická a napínavá," ujišťuje Strupková. "Když se podívám na provoz ve většině kostelů v republice, kde řada farářů odmítá jakékoliv kulturní aktivity, mám z divadla velkou radost," svěřil se devětadvacetiletý Petr Majer z Prahy 2, který vzal svého čtyřletéhosyna na zmíněnou pohádku. "Opravdu se mu moc líbila," dodal.

Divadlo hraje i farář Otec Marian, velký milovník divadla, dostal roli v nejnovější hře, která vypráví o jednom dni a jedné noci v životě známého básníka a grafika Bohuslava Rejnka. Farář hraje jednoho ze dvou synů. "Mě to baví. Před tím jsem jim svítil a teď mě do hry vtáhli. Původě tvrdili, že nebudu nic říkat, ale nakonec povídat budu," řekl s úsměvem. Trému před začátek představení neměl. "I když je to něco jiného, než být v kostele," přiznává farář, který ve Strašnicích působí od začátku roku 1963. Dodal, že v sále se kromě divadelních představení konají například i schůze bytového družstva, dětské karnevaly nebo společenské večery.

Strašnická farnost vznikla v roce 1929, o rok později vyrostla provizorní farní budova s kaplí v přízemí. Jako kostel sloužila šedesát čtyři let.

Autor: (aa)
noviny Praha 10

Twitter Facebook YouTube RSS