Neposkvrněné početí Panny Marie

Stavba kostela Neposkvrněného početí Panny Marie ve Strašnicích je dílem ing. arch. Jindřicha Synka. Byla započata v listopadu 1992 a dokončena o necelé dva roky později, v červnu 1994. Moderních kostelů je na Praze 10 více, tento je však zřejmě nejnovější.

Stavba ve tvaru čtyřbokého jehlanu zaujme asi každého, kdo touto oblastí prochází. Možná se to na první pohled nezdá, ale interiér kostela je velmi prostorný. Považte, celkem se do kostela vměstná až 500 osob. I vybavení kostela se nese v duchu současného umění. Oltář je vyveden z pískovcového kvádru, po stěnách nás zaujmou reliéfy Pavla Vance ztvárňující křížovou cestu. Rovněž socha Panny Marie od Radoště Cvrčka je moderní, četným návštěvníkům však přijde trochu nevkusná. V protilehlých rozích jsou situovány dvě vitráže. Jedná se o dílo zobrazující svatou Anežku Českou (taktéž soudobá česká práce) a svatého Wolfganga, což je dar věřících z Řezna. Kostel se může pochlubit též varhany, které mají 120 rejstříků.

V pondělí probíhají zkoušky pěveckého sboru Cantus Amici pod vedením Václava Dobrodinského, emeritního člena České filharmonie. Pro nejširší veřejnost na faře organizují občasné přednášky zajímavých osobností, sál fary byl již několikrát využit pro schůze členů bytových družstev z blízkých domů. Rovněž zde probíhají vánoční besídky školáků i menších dětí. V prostorách bývalé kaple, po dokončení nového kostela upravených pro potřeby divadla, lze shlédnout představení Divadla Miriam určená nejen dětem.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie právem přitahuje pozornost kolemjdoucích; strašnická fara s krásným kostelem je opravdovým centrem duchovního i kulturního života této oblasti naší městské části.

Autor: (šč)
noviny Praha 10