Moderní kostel ve Strašnicích

Strašnice - Procházíme-li ulicí Ke Strašnické, nemůžeme si nevšimnout moderní stavby neobvyklého tvaru obklopené bytovými domy - kostela Neposkvrněného početí Panny Marie.

Strašnická farnost vznikla roku 1929 odloučením od žižkovské farnosti při kostele sv. Rocha na Olšanském náměstí. O rok později byla postavena farní budova s kaplí. Stavba moderního kostela byla zahájena na podzim roku 1992 podle návrhu ing. arch. Jindřicha Synka a dokončena v létě 1994.

Pozoruhodná konstrukce ve formě čtyřbokého jehlanu, jehož stěny jsou zvlněny užitím hyperbolických a parabolických prvků, navazuje na původní farní budovu, vrchol stavby s křížem dosahuje čtyřiadvaceti metrů. Prostory kaple jsou v současnosti využívány jako divadlo.

Vstoupíme-li do kostela, překvapí nás prosvětlený interiér, kterému obložení světlým dřevem dodává hřejivý, přívětivý výraz. Moderní architektura je v jednotě se zařízením kostela: oltář, kříž i křížová cesta jsou díly soudobých umělců. Na kůru pochopitelně nechybí varhany.

Mše svatá se v kostele slouží každý den v 18:00, v sobotu a neděli i dopoledne. Na faře probíhá výuka náboženství, především budoucím manželům jsou určeny pravidelné kursy přípravy na manželství, středy jsou vyhrazeny tzv. večerům mladých: mladí lidé se zde baví velmi rozmanitými činnostmi od besed na aktuální témata přes vzdělávání či různé hry po big beat - velmi oblíbené muzicírování. V pondělí probíhají zkoušky pěveckého sboru Cantus Amici pod vedením Václava Dobrodinského, emeritního člena České filharmonie. Pro nejširší veřejnost na faře organizují občasné přednášky zajímavých osobností, sál fary byl již několikrát využit pro schůze členů bytových družstev z blízkých domů. Rovněž zde probíhají vánoční besídky školáků i menších dětí. V prostorách bývalé kaple, po dokončení nového kostela upravených pro potřeby divadla, lze shlédnout představení Divadla Miriam určená nejen dětem.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie právem přitahuje pozornost kolemjdoucích; strašnická fara s krásným kostelem je opravdovým centrem duchovního i kulturního života čtvrti.

Autor: (pah)
noviny Praha 10