Vitráže pro farnost Lappersdorf

U příležitosti 40. výročí kontaktů naší farnosti s družební farností v Lappersdorfu byly vytvořeny a předány vitráže.

Navržena byla dvě okna, každé s vyobrazením jednoho světce - svatého Václava a svatého Wolfganga. Velikost oken je cca 200 x 60 cm a jejich realizace proběhla ve sklářském ateliéru Vitraj - Jíří Černohorský. Autorkou návrhů je Magdalena Bartáková (absolventka Vysoké školy umělecko-průmyslové).

Symbolika zobrazení

Spojujícím tématem obou vyobrazení je Eucharistie. Výtvarně ji vyjadřuje zářící rubínově červená barva skla. Dalším hlavním tématem je vzájemná spojitost mezi laickým stavem (sv. Václav - kníže) a duchovním stavem (sv. Wolfgang - biskup).

Václav

je znázorněn jako laik, procházející krajinou, konkrétně polem. Václav jde po zemi, která dává růst obilí, a sám nese náruč klasů. Říká se o něm, že sám sil a sklízel obilí pro Eucharistii. Je oblečen do rubínového pláště, do pláště stejné barvy, jakou má Krev Páně na obraze Wolfganga, což vyjadřuje spojení Václavovy mučednické smrti se smrtí Krista. Celý život Václavův, laický život žitý ve světě, se stává bohoslužbou, liturgií, což vrcholí v mučednictví.

Wolfgang

je naopak znázorněn jako biskup v bílém ornátu, služebník církve, procházející chrámovým prostorem, který je prostorem symbolizujícím samotnou církev. Skrze Wolfgangovu službu Bůh ve svátostech přicházel k věřícím. Je vyobrazen jak přináší Eucharistii směrem k nám.

Postavy jsou zasazeny do svých životních prostorů, protože jejich svatost byla formována v konkrétním prostředí a uskutečňována konkrétní službou. Proto je i toto prostředí na návrzích velmi důležité.

Žehnání vitráží

Následujicí fotografie zachycují slavnostní žehnání vitráží v Lappersdorfu.

• obrázky návrhů ve vysokém rozlišení - stahuj (7,4 MB)

Diskuse